D i l i g i t o

Żyj bezpiecznie, rozpoznaj manipulację. Dowiedz się jakie techniki są wykorzystywane w celu wywieranmia wpływu na jednostki, grupy i kolektyw. Uodpornij się.

Facebook’owe gry

Dlaczego są wciągające? Jakie mechanizmy psychologiczne są stosowane w celu ‚przywiązania’ gracza? Dlaczego spędzanie z nimi czasu wydaje się rozrywką? Dzisiaj dokładniej przyjrzymy się ich działaniu.

Letnie kolory

Facebook’owe gry znane są praktycznie od początku tego portalu. Dla wielu osób jest to sposób na spędzenie wolnego czasu lub relaks po pracy/szkole. Jest to sposób na zabawę oraz na zastępstwo prawdziwych wrażeń w życiu każdego człowieka.

Żywe jasne kolory poprawiają nastrój, budzą do życia i mają za zadanie przyciągnąć uwagę oraz wyróżnić się z otaczającego świata. Odpowiednio dobrane palety oraz przyjemne animacje zapewniają poczucie estetyki, które jest niezbędne każdemu z nas. Minus tego może być taki, że się przyzwyczajają do kolorowego ekranu i czasem realny świat w porównaniu z grą może wydawać się szary i ponury – szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Dobre samopoczucie

Zapewne lepiej się czujesz w towarzystwie osób które Cię chwalą a niżeli w towarzystwie tych którzy Cię krytykują. Społeczeństwo w jakim żyjemy niestety przywykło do wytykania sobie wad – bardziej niż do pochwał.
Dla kontrastu z życiem, w grach facebookowych ciągle wygrywasz, dostajesz bonusy, gratulacje, monety, cukierki, punkty, przechodzisz levele itp. Uczucie zwycięstwa sprawia że lepiej się czujemy. Każdy lubi wygrywać, dlatego czasem ciężko jest się oderwać od monitora. Bywa to rodzajem ucieczki dla osób które sobie ciężko radzą z problemami.

Prawda jest taka, że dopóki człowiek przed czymś ucieka to stawia się na pozycji przegranej. Dopiero gdy przestaniesz uciekać i spojrzysz ‚w twarz’ problemom – masz szansę na prawdziwą wygraną, gdzie ceną jest lepsze życie i prawdziwe zadowolenie z samego siebie(w realu). Prawdziwa wygrana daje o niebo większą satysfakcję niż automatyczne pochwały od maszyny..

Pseudo Socjalizacja

Z reguły przychodzi taki moment w każdej z tych gier, że aby iść dalej należy wymieniać się różnymi rzeczami pomiędzy znajomymi. Wtedy niektórzy wysyłają zaproszenia i czasem starają się wciągnąć innych do wirtualnego świata w jakim sami akurat przebywają. Jest to wymuszony kontakt z innymi(przez niektórych niemile widziany),

55gfd5

ale jednocześnie sposób dla facebook’a aby zdobyć nowych klientów. Gry są darmowe, jednak jeżeli gracz chce się znacząco posunąć musi wykupić wirtualne pieniądze/punkty itp. Ceny są stosunkowo niskie. Jednak, gdy weźmiesz pod uwagę to że aktualnie jest tam 1.000.000.000 użytkowników z czego ok. 250.000.000 to aktywni gracze, to już nawet 0,5 dolara od ‚łebka’ tworzy potężną kwotę.

Dodatkowe wkręty

Jeżeli gracz buduje np. Restaurację, dostaje ‚możliwość’ oglądania tego co zbudował wirtualny ‚sąsiad’.
Po co ?
Gdy się wchodzi do ‚sąsiada’ – ma on często zrobioną full opcję. Ma to za zadanie wywołać uczucie podziwu, a może nawet zazdrości. Jest to zrobione tak sprytnie aby często odwiedzać drugą planszę. Są tam co jakiś czas ukrywane niespodzianki/punkty/monety przydatne grze – należy je zebrać. Podczas tego umysł szybko się przyzwyczaja do jeszcze bardziej estetycznego wyglądu, a kiedy się wraca – rzuca się w oczy ogromny kontrast. Jest to kolejny sposób aby skłonić użytkowników do zakupu fizycznymi pieniędzmi punktów w wirtualnym świecie, żeby móc przyśpieszyć progres w grze.

Gry bywają bardzo wciągające oraz czasochłonne. W niektórych przypadkach wręcz uzależniające. Jako ludzie lubimy się otaczać tym co ładne. Żywe kolory budzą nasze zmysły. Człowiek potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Gry starają się zapełnić te potrzeby, jednak w rzeczywistości jest to tylko marna namiastka prawdziwego życia. Zapewne zgodzisz się ze mną, że większość bogatych ludzi chce mieć więcej pieniędzy. Będą używać wymyślnych metod aby przyciągnąć Twoją uwagę, czas i pieniądze. Tu chodzi o Twój czas, a więc o Twoje życie. To co stracisz – tego nigdy nie odzyskasz.

Gdy byłem młodszy, sam spędzałem nieprzespane noce grając w różne gry. Często zupełnie odcięty od świata. Dziś wiem, że nic lepiej nie zapewni tych potrzeb jak uporządkowanie przestrzeni wokół siebie – spędzenie czasu z prawdziwymi ludźmi. Lub po prostu wyjście do parku lub nad jezioro posiedzieć przy zachodzie słońca w fajnym gronie. Nie ma lepszej gry niż prawdziwe życie! Masz nieograniczone możliwości. Możesz wszystko. Wystarczy tylko, że wyznaczysz sobie kierunek. Prawdziwa przygoda czeka na Ciebie!

W tekście wymieniłem tylko kilka z mechanizmów stosowanych. Jeżeli potrafisz znaleźć więcej – pisz w komentarzach.
Podziel się również tym jakie Ty masz doświadczenia z grami na fb.

Pozdrawiam
Cezary Bachlej

Reklamy

Napisz swoje zdanie

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on Styczeń 6, 2014 by in Internet, manipulacja, Wywieranie wpływu and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: