D i l i g i t o

Żyj bezpiecznie, rozpoznaj manipulację. Dowiedz się jakie techniki są wykorzystywane w celu wywieranmia wpływu na jednostki, grupy i kolektyw. Uodpornij się.

Iluzja Autorytetu cz.2

Jedną z iluzji, którym większość z nas ulega, jest autorytet. Wystarczy coś pokazać w odpowiedni sposób, wystarczy sprawić, aby było błyszczące, podświetlone i pokazane w atrakcyjny sposób (przy pomocy odpowiednich słów, podkładu muzycznego, budowania napięcia), aby umysł uwierzył, że jest to coś innego. Coś wyjątkowego.
Na filmiku poniżej główny bohater jest zwykłym człowiekiem, nie zrobił nic w swoim życiu, co by mogło sprawić, żeby ludzie go kojarzyli. Ubrał się jak gwiazda, wynajął dwóch ochroniarzy, paparazzi, którzy mieli go fotografować i poszedł na spacer po Manhattanie.

Jaki był tego rezultat? Przechodnie robili sobie z nim zdjęcia i nawet wymyślali skąd go znają.

(Filmik po angielsku)

 

Autorytet – niezależnie, czy to gwiazda tv, profesor z renomowanej uczelni, czy nauczyciel – również może się mylić.Jest zwykłym człowiekiem, takim jak Ty.

Często, gdy ktoś jest dobry w jednej dziedzinie, przypisuje mu się zdolności w innych. Np dla nastolatków ulubiona gwiazda nie jest tylko osobą, która ładnie śpiewa. Jest wyznacznikiem tego, w jaki sposób żyć, mówić, ubierać się i zachowywać.

Jedynym autorytetem, jakiego powinieneś słuchać, jesteś Ty sam i Twoja intuicja. Tylko Ty będziesz płacił za błędy, które popełnisz.

Jeżeli lekarz popełni błąd i przepisze Ci lekarstwa, które zaszkodzą zamiast pomóc – to Twoje zdrowie ucierpi. Lekarz będzie miał się tak samo dobrze, jak przed wypisaniem recepty.

Nie ma osób nieomylnych – ale to Ty masz moc decyzyjną o tym czy połkniesz tabletki…

Autor: Cezary Bachlej

Redakcja: Manuela Serafin

Bądź na bieżąco! Dołącz teraz na  Facebook‘u

Reklamy

Napisz swoje zdanie

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: